výukové portály

Zahraničních výukových portálů zabývajících se radiologií a zobrazovacími metodami je v současnosti velké množství. Podle mého názoru již není v lidských silách všechny pravidelně sledovat a ani to není nutné, protože jejich kvalita je velmi rozdílná a těch kvalitních je relativně málo. Pokusím se zde postupně v krátkosti uvést vlastní zkušenosti s těmi nejzajímavějšími weby.

 

http://www.radiologyeducation.com/

Tyto stránky lze považovat za jakýsi “rozcestník” pro někoho, kdo by se chtěl v radiologii hlouběji vzdělávat v anglickém jazyce. Nalezne zde odkazy na odborné společnosti a různé vzdělávací weby. Vzhledově však tyto stánky působí velmi stroze.

 

http://www.radiolopolis.com

Komplexně pojatý web pro radiologickou komunitu, který obsahuje zejména výukové materiály, ale i další informace, kde získat literaturu, či job-fórum. Zároveň odkazuje na další weby zabývající se problematikou zobrazovacích metod. Cílem provozovatelů pravděpodobně je sdružení většiny webů zabývajících se výukou radiologie.

 

http://www.radiologyteacher.com

Tento web je sice vzhledově až “strašidelný”, ale kvalita poskytnutých informací je relativně vysoká. Kromě obrázků je u každého “případu” i kvalitní text s citacemi.

 

http://eradiology.bidmc.harvard.edu

Tento web nazvaný podle autorky Lieberman´s eradiology jistě patří k nejzajímavějším a nejpřínosnějším webům, které jsou momentálně na internetu k dispozici. Sbírka “klasický” případů je velmi zajímavá, ale asi nejpřínosnější jsou tzv. “tutoriály”. Vřele doporučuji.

 

http://www.radiologyassistant.nl

Tento holandský web, který je v současnosti k dispozici v nové a modernější úpravě také patří mezi nejzdařilejší. Název není odvozen od toho, že by byl určen primárně radiologickým asistentů, naopak obsahuje velké množství kvalitních informací z celé radiologie. Ty jsou uspořádány dle jednotlivých orgánů či oblastí a jejich častých či vzácnějších patologií. Obrazová dokumentace je velice pestrá, včetně konvenční skiagrafie.

 

www.medscape.org/radiology

Tento web považuji za nejen odborně, edukativně, ale i designově nejlepší. Kromě vzdělávacích příspěvků jsou hlavní součástí odkazy na nejzajímavější zahraniční články a v poslední době také e-learningové kurzy (např. Advanced MRI nebo Multidisciplinary Imaging). Ke čtení je nutná registrace a na email vám pak chodí výpisy zajímavých článků z posledního týdne a kazuistiky. Tento web velmi doporučuji.


www.auntminnie.com

Tento oblíbený web pana prof. Neuwirtha je podobný předchozímu, ještě častěji však “chrlí” zajímavé kazuistiky, které jsou doplněny velmi hodnotnou teorií. Osobně za problém považuji jejich četnost, vždy jsem si je schovával v emailové schránce, že si je “pak někdy” projdu… V každém případě je lze doporučit pro začínající radiology. Kromě kazuistik však obsahuje novinky z radiologie z celého světa a také některé formy e-learningu.

 

www.myesr.org

Nelze se nezmínit o výukové části oficiálního portálu European Society of Radiology (ESR), který ve své části Education & Training obsahuje kromě informací o odborných akcích také dva druhy velmi kvalitních kurzů (self assessment a on-line). V současnosti jsou on-line kurzy pro členy ESR za 5 euro, což je myslím velmi zajímavá cena. Zajímavá je i možnost otestovat si svoje znalosti.

Kromě těchto kurzů lze nalézt i databázi posterů z posledních několika let z ECR nebo jiných kongresů a také rozsáhlou databázi kazuistik.

Zároveň je v současnosti možný volný přístup na Insights into Imaging, oficiální časopis ESR, který je doplňkový k European Radiology a obsahuje přehledová a review sdělení, která ocení nejen mladší kolegové.


www.isradiology.org/gorad/

Také International Society of Radiology (ISR) investovala do vzdělávání přes internet a vytvořila sekce GO RAD, ve které momentálně najdete výběr z nejnovějších článků týkajících se radiologie, které jsou některé volně ke stažení.


http://www.isrvirtual.org/lms/

Osobně považuji za velmi zajímavé stránky ISR Virtual Congress. Tento virtuální kongres se koná jednou z 2 roky opravdu v reálném čase (je možné se účastnit a získat potvrzení), co je však důležitější, že prezentace od opravdu zajímavých osobností jsou nadále k dispozici (registrace nutná) a většinou se týkají základů radiologie (tzv. refresh courses).


www.mdct.net

Web provozovaný či podporovaný firmou Springer je primárně zaměřen na technické parametry CT vyšetřením, lze zde najít i vzorové protokoly na přístroj od nejvýznamnější výrobců. Velké téma tohoto webu je aplikace kontrastní látky (obsahuje např. různé kalkulátory pro ideální podání). Velmi zajímavé je umístění videozáznamů různých přednášek z kongresů. Velkým přínosem je souhrn literatury a také možnost volného stažení některých odborných publikací.

 

www.dsct.com

Obdobný web, který je úzce zaměřen na přístroje s 2 zdroji záření (dual source). Hlavním obsahem jsou upoutávky článků zabývajících se touto problematikou a také technické parametry. Bohužel velkolepě podaná poradna expertů je dlouhodobě “nefunkční”.

 

radiopaedia.org

Tento web patří mezi “klasiky” ve smyslu kombinace velkého množství případů a výukových článků, včetně anatomie.

 

radquiz.org

Na tomto webu lze nalézt velké množství případů z různých zdrojů.

 

FACEBOOK